4" KURAKI MODEL KBT-1003W
Horizontal Boring Mills
Fabricante:
MISC.
Modelo:
KBT-1003W
Año:
1980
Existencias #:
2931
4" KURAKI MODEL KBT-1003W
Capacities
Spindle travel 27.6" / 700 mm
Spindle head vertical travel 49.2" / 1250 mm
Distance of spindle end to outer support 94.7"/2400
mm
Table working surface 41.3" x 47.2"/1050 x 1200 mm
Table cross travel 59" / 1500 mm
Table longitudinal travel 47.2" / 1200 mm
Permissible weight work (uniformly distributed) 88
00 lbs / 4000 kg
Spindle
Diameter of boring spindle 3.94" / 100 mm
Spindle nose MT No. 6 (USA.S No. 50)
Number of spindle speeds 16 steps
Spindle speeds -
50 Hz 14 ~ 1000 RPM
60 Hz 17 ~ 1200 RPM
Feeds
Number of feeds 16 sets
Boring feeds (IPR / mm/rev) 0.001~0.19 / 0.025~4.8
Milling feeds -
50 Hz (IPM / mm/min) 0.2~39.37 / 5.2~1000
60 Hz (IPM / mm/min) 0.24~47.24 / 6.25~1200
Rapid traverse -
50 Hz (IPM / mm/min) 98.42 / 2100
60 Hz (IPM / mm/min) 182.68 / 2500
Rapid table rotary speed 50 Hz 1.4 RPM
60 Hz 1.7 RPM
Floor space 150.4"W x 202"L x 128.3"H
Approximate weight 36,600 lbs
MOTOR SPECIFICATIONS
15 HP (11 kW) 4P Main motor
3 HP (2.2 kW) 4P Rapid traverse motor
41.3" X 47.2" Built in rotary table